شهرستان ميبد

____________ 

  

     شهرستان میبد در 50 کیلومتری شمال غربی یزد و جمعیت آن بر اساس آخرين آمار  ارائه شده  ، 99726 نفر مي باشد که بیشترین جمعیت بعد از مرکز استان را دارا می باشد.شهرستان میبد شامل یک بخش مرکزی و دو  بخش بفروئیه و ندوشن و  16 روستا است .

این شهرستان با 5084 کیلومتر مربع وسعت و به لحاظ تراکم نسبی جمعیت ، بعد از یزد قرار دارد و همچنين دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب میشود.

از اين شهرستان بزرگاني چون آیت الله حاج شيخ عبدالكريم حایری مهرجردی موسس حوزه علمیه قم – قاضی میرحسین – رشیدالدین میبدی صاحب کشف الاسرار – آیت الله اعرافی ظهور نموده اند.

به لحاظ گردشگري ميبد به عنوان اولين شهر گردشگري ايران معرفي شده و  داراي 800 هكتار بافت باستاني و تاريخي مي باشد و آثار فراوان از جمله نارين قلعه ، رباط شاه عباسي ، برج كبوتر خوان ، يخچال خشتي ، چاپارخانه ، قلعه بارجين ، قلعه ركن آباد ، قلعه مهرجرد ، آب انبار كلار ، آسياب دوسنگي محمد آباد ، آسياب بيده ، آسياب كچلك ، راسته بازار ، فرودگاه انگليسي ها ، مسجد جامع ميبد ، خانه بروني ، خانه سالار  خانه وكيل ، خانه حاج ملك ، خانه گلشن و دهها اثر تاريخي و باستاني ديگر مي باشد .  

این شهرستان مرکز زیلوبافی و سفال و سراميك  و قطب تولید کاشی و سراميك ايران با توليد بيش از 40% اين محصول است و در حال حاضر توليدات خود را به بيش از 15 كشور آسيايي و اروپايي صادر مي نمايد .

در عرصه ايثار و شهادت نيز مردم ميبد در طول هشت سال دفاع مقدس 363 شهید، 815جانباز ، 75 آزاده تقديم انقلاب اسلامي نموده اند و نيز شهيد محمد حسين ذوالفقاري كوچكترين شهيد دفاع مقدس بر خواسته از اين شهر است .

اين ديار مملو از از استعدادهاي ناب است كه توانسته اند 22 سال رتبه هاي برتر كنكور سراسري را به خود اختصاص دهند . در زمينه آموزش عالي نيز اين شهرستان با 13 مركز آموزش عالي داراي جايگاه ويژه اي است .

 

 
 بهداشت و درمان:
_______________
 
         قبل از انقلاب بیمارستانی در میبد وجود نداشت در سال 1368 توسط خیرین کلنگ بیمارستان امام جعفر صادق(ع) به زمین زده شده و این بیمارستان در زمینی به مساحت 110 هزار متر مربع و زیربنایی بالغ بر 12500 متر مربع با اعتبار بیش از 5/1 میلیارد تومان در 22 بهمن 1380 افتتاح و تحویل دانشگاه علوم پزشکی گردید.
مراکز بهداشتی شهرستان به ترتیب ذیل می باشد:
1-مرکز بهداشتی و درمانی 8 باب
2-پایگاه بهداشتی 5 باب
3-خانه بهداشت 12 باب
4-اورژانس 115   3 باب
5-آموزشگاه بهورزی 1 واحد
 
 
 
صنعت و معدن :
___________
 
       صنایع دستی مردم این دیار زیلوبافی،سرامیک‌سازی، سفال‌سازی، کرباس‌بافی، فرش‌بافی و موتابی است که از گذشته دور در این ناحیه رواج داشته است. همه ساله زیلوهای بافت میبد و فرآورده‌های سرامیک‌سازی آن به دیگر شهرهای استان یزد و سایر نقاط ایران صادر می‌شود.
میبد از نقطه نظر معدنی در حال حاضر غني مي باشد و در بخش صنايع دستي  بویژه ظروف سفالی ،چینی و سرامیکی سابقه طولاني داشته و دارد و همچنین صنعت زیلوبافی شهرستان در ایران بی نظیر است. صنایع کارخانه ای نیز در این شهرستان رشد قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که در حال حاضر 18 کارخانه تولید کاشی و سرامیک و حدود 34 شرکت فعال در صنایع جانبی این صنعت همچون تولید لعاب،گلوله های سرامیکی و ساخت ماشین الات و تجهیزات در شهرستان میبد متمرکز شده است که سالانه بیش از 80 میلیون متر مربع انواع کاشی و سرامیک تولید می شود که این میزان در حدود 40 درصد تولید کاشی کشور می باشد و در همین راستا مجوزهای اولیه ایجاد شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاشی و سرامیک در شهرستان اخذ شده است.
علاوه بر صنعت کاشی میبد دارای 2 شهرک صنعتی فعال می باشد که صنایعی از قبیل غذائی و داروئی،فلزی و برق،نساجی و پوشاک و شیمیایی و سلولزی در آن مستقر می باشند وهم چنین این شهرستان دارای 9 معدن فعال با ذخیره 8683200 تنمی باشد.
راهها
میبد شهرستاني است که قسمت اعظم بافت جمعیتی آن بر مسیر راه ارتباطی یزد به اصفهان و تهران قرار گرفته است و همین موقعیت مناسب در رونق اقتصادی این شهرستان نقش اساسی دارد. به غیر از این مسیر اصلی راه دیگری وجود دارد که این شهرستان را به ورزنه در استان اصفهان با جاده خاكي  و همچنين جاده صدر آباد به تفت  متصل مي كند . این راه نیز آسفالته بوده و در همین مسیر دو واحد عمده صنعتی میبد(کارخانه قند کله و کارخانه فولاد میبد) قرارد ارد.
طول راههای شهرستان میبد 29 کبلومتر است که 22 کیلومتر راه چهارخطه(بزرگراه)و 7 کیلومتر از نوع راه فرعی آسفالته می باشد.
راههای روستائی شهرستان میبد 246 کیلومتر است که 101 کیلومتر آسفالته و 145 کیلومتر خاکی است.مبید از نقطه نظر خطوط ریلی نیز بر مسیر راه آهن تهران-یزد قرار دارد و ایستگاه مسافربری آن پررونق می باشد. میبد بر مسیر خط انتقال آب به یزد قرار دارد و جزء شهرستانهای استفاده کننده از طرح انتقال آب می باشد.
 
 
 
قابلیتها و پتانسیلها:
_______________
 
1- وجود زیرساختهای مناسب توسعه صنعتی از جمله وجود شهرک صنعتی جهان آباد و ناحیه صنعتی حسن آباد با امکانات زیربنایی مناسب
2- وجود مراکز متعدد آموزش عالی و امکان توسعه آن
3- وجود باغات انار و پسته و ضرورت حفظ و احیاء آن برای استمرار حیات
4- قرار گرفتن در مسیر راه ترانزیتی تهران-بندر عباس
5- وجود نیروی انسانی آموزش دیده و آماده به خدمت
6- وجود جاذبه ها و بافتهای فراوان تاریخی و مذهبی و قابلیت توسعه گردشگری
7- معرفی میبد به عنوان اولین شهر نمونه گردشگری
8- سابقه دیرینه در سفالگری و زیلوبافی به عنوان صنایع دستی پویا و ارزشمند