جلسه هماهنگي مانور زلزله مدارس استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومي مدیریت بحران استان يزد؛ جلسه هماهنگي بیستمين مانور سراسري زلزله مدارس با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط استان برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران گفت :حدود دو دهه است که همه ساله در آذر ماه، مانور زلزله و ایمنی در مدارس سراسر کشور برگزار می شود. از چندسال پیش رویکرد محله محوری در فرایند اجرایی مانور مورد توجه قرار گرفته است. مهمترین هدف از برگزاری این مانور حساس سازی جامعه بخصوص قشر دانش ­آموز نسبت به خطر وقوع زلزله و تبعات آن در کشور بوده است و در کنار آن ارائه آموزش های مرتبط با پناهگیری و حفاظت از خود در زمان زلزله از دیگر اهداف این برنامه بوده است. در این فرآیند مدارس ایمن در برابر زلزله به عنوان پایگاه های محلی مدیریت بحران در سطوح محلی و واحدهای همسایگی عمل می­ نمایند و از این رو شعار مانور سال جاری "مدرسه ایمن – جامعه تاب آور" انتخاب شده است.

هادی نسب افزود: در زمانی که زلزله بزرگی در یک منطقه پر جمعیت مثل یک شهر رخ دهد، قاعدتا ظرفیت های موجود دستگاههای مسئول امداد و نجات برای پاسخگویی به تبعات زلزله بخصوص در روزهای اولیه بعد از سانحه، کافی نخواهد بود و این مساله می تواند باعث افزایش تلفات و خسارات ناشی از زلزله گردد. نمونه بارز این مشکل در زلزله بم در سال ۱۳۸۲ مشاهده شد که پاسخگویی به اثرات زلزله با توجه به محدودیت منابع و ظرفیتهای موجود چندین روز به طول انجامید. با توجه به اهمیت ساعات اول بعد از رخداد زلزله برای نجات جان مصدومان و افرادی که زیر آوار گرفتار شده اند، رویکرد استفاده از ظرفیت های محلی برای ارائه خدمات اولیه امدادی سالهاست که در ایران و جهان مورد توجه قرار گرفته است. در این رویکرد، ساکنین هر محله اقدامات لازم را برای کاهش خطرپذیری با ایجاد گروه های مدیریت بحران جامعه محور پیش از زلزله آغاز می نمایند و در زمان رخداد زلزله در فرایند خودامدادی و دگرامدادی مشارکت می نمایند. این رویکرد اساس برنامه مانور سال جاری خواهد بود. بدین ترتیب که مدرسه های ایمن که از نظر سازه ای دارای استحکام مناسبی هستند و از نظر فضا و امکانات نیز شرایط مساعدی دارند، به عنوان پایگاه مدیریت بحران محلی انتخاب می گردند و شورایی با محوریت مدیر مدرسه و با حضور نماینده شهرداری، نماینده مدیریت بحران محله و تعدادی از معتمدین محل در آن ایجاد می شود. این شورا که شورای ایمنی محلی نامیده شده است مسئولیت انجام اقدامات مرتبط با کاهش ریسک زلزله در سطح محلی را بر عهده دارد و در زمان بحران نیز مسئول انجام اقدامات مورد نیاز برای پاسخگویی به اثرات زلزله در ساعات اولیه بعد از بحران (پیش از ورود نیروهای مسئول) خواهد بود.

وي اشاره کرد: در این مانور یک مدرسه از مدارس ایمن از نظر سازه ای انتخاب شده اند و اجزای غیرسازه ای آنها (نظیر شیشه، کمد و …) بهسازی گردیده اند تا خطرات ناشی از سقوط اجزای غیرسازه ای به حداقل برسد. در این مدارس آموزشهای لازم به دانش آموزان و ساکنین محدوده اطراف مدرسه داده شده است و گروه هایی با حضور داوطلبان محلی و دانش آموزان در قالب گروههای سبز، سفید و قرمز ایجاد شده اند که هر یک در زمان قبل و بعد از زلزله وظایفی را به عهده می گیرند. همچنین نقشه شناسایی نقاط خطرناک و امکانات مناسب در سطح محل با مشارکت ساکنین اطراف مدرسه تهیه و در اختیار ایشان قرار داده شده است. در داخل مدرسه نیز اقلام مورد نیاز برای امداد و نجات و اسکان اضطراری تهیه و نگهداری می شود. در روز مانور و با به صدا درآمدن آژیر زلزله، دانش آموزان پس از پناهگیری به تدریج از کلاسها خارج شده و در حیاط مدرسه مستقر می گردند. ساکنین محل نیز همزمان از منازل خود خارج شده و به مدرسه به عنوان پایگاه مدیریت بحران محلی مراجعه می کنند و در انجام امور مرتبط با امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری، رسیدگی به اوضاع محله و مواردی که از قبل تعیین شده است مشارکت می کنند. در سایر مدارس کشور نیز امسال مانور زلزله و ایمنی مشابه با سالهای قبل با محوریت دانش آموزان و با موضوع  پناه گیری و خروج اضطراری برگزار خواهد شد.

وی ضمن اشاره به نقش آفرینی صدا و سیما ،هلال احمر،آتش نشانی و نیروی انتظامی در این مانور تاکید کرد: با توجه به خطر بالای زلزله در کشور و گستردگی تبعات انسانی و اقتصادی احتمالی آن (بخصوص چنانچه زلزله در مناطق شهری رخ دهد)، به نظر می رسد که ظرفیت سازی در سطوح محلی تنها راه پیشگیری و بهبود مدیریت بحران در سطوح محلی باشد که این امر نیز بدون مشارکت مردم میسر نیست و مانور امسال با همین رویکرد برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. از این رو حمایت دستگاه های اجرایی از این برنامه که در راستای ارتقای ایمنی کشور در برابر سوانح طبیعی می باشد، ضروری است. خوشبختانه بستر مانور در حال حاضر این فضای همکاری را بیش از پیش فراهم نموده است که با تداوم این برنامه و مشارکت سایر دستگاه های مرتبط، می توان امیدوار بود که در یک بازه زمانی معقول به اهداف مورد نظر این برنامه دست یابیم.
در ادامه نمایندگان دستگاه های امدادی و انتظامی استان نیز نظرات و پیشنهادات خود را بیان نمودند.