رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: امروزه گسترش کاربرد ابزارهای نوین ارتباطی مانند اینترنت و رسانه‏ های اجتماعی و نیز افزایش اقبال عمومی به دریافت اخبار و رخدادها از طریق شبکه‏ های ماهواره‏ای به یکی از ملزومات زندگی در سراسر کشور تبدیل شده است.

ایجاد هماهنگی با ادارات کل مدیریت بحران استانهای سراسر کشور در گرو ارتباط مستمر/ بهره‏ گيري از بستر رسانه‏ ها و ابزارهاي نوين ارتباطي در مدیریت بحران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در تشریح این اقدام اظهار داشت: فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخشهای مختلف زندگی بشری، دسترسی سریع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیت های زمانی را امکان پذیر نموده است.
وی افزود: به کارگیری این دستاورد در مدیریت بحران به عنوان طیفی از فعالیت های طراحی شده برای کنترل بر شرایط اضطراری موجود براساس اصول طراحی شده برای کمک به مصدومین و افراد تحت تاثیر از جمله برنامه های سازمان مدیریت بحران کشور است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به قابلیت فن آوری های نوین به کار گرفته شده در مدیریت بحران نظیر پزشکی از راه دور ( تله مدیسین ) و سیستم اطلاعات جغرافیایی اشاره کرد و افزود: در دنیای امروز تله مدیسین به عنوان ابزاری ذی قیمت در ارایه مراقبت های بهداشتی و درمانی با کیفیت به بیماران و مصدومین به خصوص در شرایط بحرانی از خسارات و تلفات ناشی از بروز رخدادهای طبیعی به طور چشمگیری کاسته است.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: در زمان بروز حوادث طبیعی با کمک گرفتن از بانک اطلاعات مکانی که در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS می توان به وسیله ی تهیه لایه های اطلاعاتی نظیر؛ محل دقیق استقرار سکونتگاه ها، جمعیت، راه های ارتباطی، خطوط آب، برق، و مخابرات و ...، رودخانه ها و شبکه های آبی، چشمه ها، قنات و چاهها، مراکز آتش نشانی، مراکز امدادی، مراکز انتظامی و ... باپهنه بندی نواحی خطر خیز نواحی شهری به پیش بینی و آماده باش جهت بروز هر گونه حادثه ناگوار اقدام نمود.
نجار با تاکید بر اینکه مدیریت بحران نیازمند بهره گیری از فن آوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی است گفت: به کارگیری اثر بخش و موثر این گونه تکنولوژی ها مستلزم شناسایی و آشنایی با کاربرد های ابزارهای فن آوری بوده که می تواند از طریق روش های مختلف از جمله برگزاری دوره های آموزشی و ارتباط با ادارات کل استانی میسر شود.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تبادل و همفکری در خصوص امورات جاری مرتبط با حوزه ماموریت ها و وظایف سازمانی، را ازمزایای ارتباط با مدیران کل مدیریت بحران استانهای سراسر کشور دانست و گفت: بر اساس جدول زمانبندی تدوین شده در سازمان به صورت منظم هر هفته در روزهای شنبه با یک اداره کل استانی نسبت به این امر اقدام می گردد که تاکنون با 4 استان تماس ویدئو کنفرانسی برقرار و نسبت به هماهنگی و برنامه ریزی در راستای وظایف و اهداف مهم سازمان تبادل نظر صورت پذیرفته است.