استاندار یزد: پیشگام برنامه های نوآورانه برای فرهنگ سازی در مصرف آب باشیم/ الزام دستگاه‌های استان به مدیریت مصرف آب

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، روز سه شنبه ۲۵ تیرماه ۹۸، نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست "محمدعلی طالبی" استاندار یزد و با حضور "احمد ترحمی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، "محسن صادقیان" معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار، فرمانداران و اعضای این شورا در سالن کوثر استانداری برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست گفت: برای استانی که کم آبی را با عمق وجودش لمس می‌کند و برخوردار از فرهنگ و مردمی است که با سختی فراوان آب را از دل زمین بیرون آورد‌ند و در وسط کویر تمدن ساختند، جای افتخار است که بتوانیم پیشگام ارائه طرح ها و برنامه های نوآورانه برای فرهنگ سازی در مصرف آب باشیم.
"محمدعلی طالبی" ادامه داد: ‌بر الزام دستگاه‌های استان به مدیریت مصرف آب تاکید دارم البته نه به جهت اینکه ادارات استان آب فراوان مصرف می کنند بلکه از این جهت که اگر بخواهیم در جامعه فرهنگ سازی کنیم، کاهش مصرف آب در استان را نهادینه نماییم و مردم را پای کار بیاوریم خودمان باید الگو باشیم.
وی افزود: اگر دستگاهی مدیریت مصرف آب در استان را جدی نگیرد، شاخص های ارزیابی آن دستگاه نگه داشته می شود و از شرکت آب منطقه ای استان هم می‌خواهیم لیست ادارات پرمصرف را به شورای حفاظت از منابع آب استان ارائه دهد.
عالی ترین مقام اجرایی استان ضمن درخواست از فرمانداران برای تشکیل مرتب و منظم جلسات شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در شهرستان ها از آنها خواست در مواردی که حوزه آب نیازمند پیگیری جدی است از ظرفیت های شهرستان مانند شورای تامین نیز استفاده کنند.
"طالبی" با بیان اینکه توسعه گلخانه ها در استان نباید به افزایش سطح زیر کشت منجر شود و استعلام از گلخانه ها باید مدیریت گردد از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خواست در بحث آبیاری غرقابی و گلخانه ها در تعاملات چند جانبه با دستگاه‌ها این موضوع را حل و فصل نماید.
 استاندار یزد با اشاره به اینکه استعلام دستگاه ها باید به سرعت انجام شود، ادامه داد: برای شرکت آب منطقه ای در پاسخ به استعلامات دو هفته وقت در نظر گرفته شده و اگر موردی نیاز به بررسی بیشتر دارد باید مکتوب اعلام گردد وگرنه عدم پاسخگویی به معنای موافقت تلقی می شود زیرا بوروکراسی اداری در دستگاه‌های مختلف باید کاهش یابد تا از معطلی و نارضایتی مردم جلوگیری گردد.


نیازمند استفاده از زبان هنر در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف آب هستیم


عالی ترین مقام اجرایی استان در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری "جشنواره سپاس ‌آب" در مرداد ماه سال جاری در استان یزد اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین برنامه هایی با با‌لندگی در بخش های مختلف می تواند یک تحرک را در دستگاه‌های مختلف استان در راستای فرهنگ سازی مصرف آب چه در بخش های هنری و چه در دیگر دستگاه ها که به نوعی در این حوزه مسئولیت دارند به وجود آورد.
"طالبی" ادامه داد: در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف آب نیازمند استفاده از زبان هنر هستیم و باید با برنامه‌های هنری و خلاقانه بتوانیم در کشور پیام‌آور کاهش مصرف و الگویی برای مدیریت مصرف آب باشیم.
استاندار یزد در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد تا این جشنواره بتواند به اهداف خود به ویژه معرفی الگوهای برتر برای صرفه جویی در مصرف آب برسد تا ضمن اینکه به همه مردم عزیزمان در مناطق مختلف کشور این پیام را منتقل می کنیم که در کاهش مصرف ‌آب الگو هستیم؛ بتوانیم از داشته هایمان و حداقل آبی که در اختیارمان است حداکثر بهره برداری را در ایجاد اشتغال، تولید ثروت، تولید کالا و ارائه خدمات به هم‌میهنان عزیزمان داشته باشیم.
در پایان این نشست از پوستر جشنواره "سپاس آب" توسط استاندار یزد رونمایی شد.
‌گفتنی است جشنواره سپاس آب به مدت ۳ روز از تاریخ یکم تا سوم مرداد ماه سال جاری در راستای اجتماعی شدن موضوع آب با زبان هنر در "آب انبار رستم گیو" یزد برگزار خواهد شد.