تمام ظرفیت‌ها برای اصلاح و تقویت سیل‌بندهای یزد مورد استفاده قرار گیرد

به گزارش روابط عمومی، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی عصر امروز به همراه محسن صادقیان معاون عمرانی استانداری یزد، هادی‌نسب مدیرکل مدیریت بحران، آخوندی مدیرکل منابع طبیعی، جوادیان‌زاده مدیرکل آب منطقه‌ای ، صالحیان معاون شهرداری یزد و شهرداران منطقه دو و سه یزد از سیل‌بندها و رودخانه قدیم یزد بازدید کرد.

در این بازدید مدیران کل حاضر به بیان توضیحاتی در ارتباط با اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت سیل احتمالی روزهای آینده و همچنین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد پرداختند.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی هم در این بازدید با اشاره به اینکه لازم است تمام تمهیدات لازم و آمادگی کامل در ارتباط با مدیریت بحران‌های احتمالی در استان اندیشیده شود اظهار داشت: بحث مدیریت بحران موضوعی نیست که بخواهیم نادیده بگیریم و همیشه و در هر لحظه باید آمادگی کامل در این زمینه وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه حفظ حریم رودخانه‌ها و مناطقی که احتمال سیل در آن وجود دارد ضروری است گفت: نمی‌توان گفت چون در یزد باران کم می‌بارد خطری از بابت سیل وجود ندارد و به همین بهانه به حریم‌های آبی تجاوز کنیم.

نماینده ولی فقیه فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: در بحث سیل‌بندها هم باید ظرفیت‌های استان برای پاکسازی این فضاها از نخاله‌ها و خاک‌های اضافی مورد استفاده قرار گیرد و ارتفاع سیل‌بندها هم به حد استاندارد و مورد نیاز افزایش پیدا کند تا شاهد وجود مشکل نباشیم.

ناصری خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین مسائلی که در بحث سیل بندها و آب باران وجود دارد این است که این آب باید به صورتی هدایت شوند تا زمینه فرو رفتن آب و تزریق آن به سفره‌های زیرزمینی وجود داشته باشد تا به این ترتیب مشکلات استان ناشی از خشک‌سالی هم کمتر شود.

امام جمعه یزد به وضعیت رودخانه قدیمی یزد اشاره کرد و افزود: اینکه این رودخانه الان در برخی نقاط به صورت کامل پر‌شده اصلا مناسب نیست و باید آمادگی کامل برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی را داشته باشیم به همین دلیل ضرورت دارد که مسیر رودخانه دوباره تا حدی که بتواند بحث سیل احتمالی را کنترل کند، باز شود.