ابلاغ دستورالعمل اقدامات احتیاطی پاییز و زمستان در مواجهه با مخاطرات طبیعی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام این مطلب افزود: با توجه به فرارسیدن فصول پاییز و زمستان و به تبع آن تغییرات محسوس آب و هوایی، فراوانی وقوع مخاطرات طبیعی از جمله بارش های سیل آسا، همچنین برف و کولاک در مناطق تجمعی، کوهستانی و نظایر آن اجتناب ناپذیر است.
دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران ادامه داد: از این رو مطابق مواد ۱۱ و ۱۲ قانون مدیریت بحران کشور، که استانداران و فرمانداران را به عنوان رییس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات مقابله تعیین و مسئولیت عواقب هرگونه خسارات ناشی از وقوع مخاطرات طبیعی را به عهده آنان قرار داده، اقدامات احتیاطی(آمادگی) و پیشگیرانه از سوی آنان و عوامل تحت امرشان، در اولویت امور قرار گرفته و در فرصت باقیمانده عملیاتی شوند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور توضیح داد: به استناد ماده ۲۱ این قانون، هر گونه تخلف یا سهل انگاری از سوی دستگاه های ذیربط  نیز باید از سوی بالاترین مقام، به مراجع ذیربط گزارش شود. ضمن اینکه یکی از شاخص های کلان پایش و ارزیابی مقامات در این قانون مستند به ماده ۲۴ و ۲۵، شاخص مرگ و میر وخسارات ناشی از مخاطرات طبیعی است و از این پس از سوی سازمان مدیریت بحران کشور، مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.
نجار اضافه کرد: اعتبارات مورد نیاز همه فعالیت های اعلامی، در اعتبارات جاری دستگاه ها و نهاد ها، پیش بینی شده و الزاما باید در اولویت دستگاه ها قرار گیرد؛ ضمن اینکه به استناد ماده ۱۸ این قانون، دستگاه های اجرایی ذیربط می توانند؛ در صورت مواجهه با مخاطرات طبیعی، از محل اعتبارات جاری خود (با تایید استانداران) نیاز مالی خود را تامین، تا در زمان مناسب توسط مجموعه وزارت کشور جایگزین شود.