مدیرکل مدیریت بحران: سامانه جامع اطلاعات مکانی مدیریت بحران استان تهیه خواهد شد

سامانه جامع اطلاعات مکانی مدیریت بحران استان تهیه خواهد شد

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران استان یزد، جلسه هم اندیشی سامانه اطلاعات مکانی(GIS) در مدیریت بحران به منظور تبیین سوابق عملکرد سامانه و ارائه راهکارهایی جهت تسریع در بهبود وضعیت آن در اداره کل مدیریت بحران استان تشکیل شد.

شاکری شمسی در ابتدای جلسه با تاکید بر اینکه مدیریت بحران نیازمند بهره گیری از فن آوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی است گفت: بکارگیری اثر بخش و موثر این گونه تکنولوژی ها، مستلزم شناسایی و آشنایی با کاربردهای ابزارهای فن آوری بوده که می تواند از طریق روش های مختلف از جمله برگزاری دوره های آموزشی میسر شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان ضمن تاکید بر اهمیت استفاده دستگاه های اجرايي از سامانه اطلاعات مکانی در پيشگيري از رخداد حوادث گفت : در زمان بحران ممکن است زمان کافی برای تصمیم گیری صحیح وجود نداشته باشد و اينگونه طرحها و اقدامات بايستي از قبل آماده شود و بصورت مستمر مد نظر دستگاه هاي ذيربط قرار گیرد.

وی در این جلسه که با حضور نمایندگانی از شرکت گاز، سازمان فناوری اطلاعات شهرداری، اداره کل ثبت اسناد و املاک، دانشگاه پیام نور و دفتر امور شهری استانداری برگزار شد گفت: در زمان بروز حوادث طبیعی با کمک گرفتن از سامانه اطلاعات مکانی و به وسیله ی لایه های اطلاعاتی نظیر؛ محل دقیق استقرار سکونتگاه ها، جمعیت، راه های ارتباطی، خطوط آب، برق، و مخابرات و ...، رودخانه ها و شبکه های آبی، چشمه ها، قنات و چاهها، مراکز آتش نشانی، مراکز امدادی، مراکز انتظامی و ... میتوان موثرترین کمک را به افرادی که دچار بحران شده اند ارائه کرد.

شاکری شمسی ضمن تشکر از اقداماتی که تاکنون در این زمینه توسط دستگاه های اجرایی انجام شده است گفت: دستگاه های متولی در حوزه کار با سامانه اطلاعات مکانی فعال هستند اما ارتباطی بین این فعالیتها وجود ندارد و هر دستگاه بصورت جداگانه در حال فعالیت هست و اگر بحرانی رخ دهد دسترسی به این اطلاعات سهل و آسان نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: ما وقتی میتوانیم از این سامانه بهترین استفاده را ببریم که اطلاعات مکانی اکثریت دستگاه ها تجمیع شود و از آن بهره برداری گردد. البته قبول داریم که کار ساده ای نیست ولی ان شالله به یاری خداوند متعال و همکاری دستگاه های اجرایی، سامانه جامع اطلاعات مکانی مدیریت بحران استان تهیه خواهد شد.

در ادامه کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه های مدعو به بیان مشکلات موجود و همچنین پیشنهاداتی برای تسریع در تجمیع اطلاعات مکانی دستگاه ها و تهیه سامانه جامع اطلاعات مکانی استان پرداختند.