درد مردم پس از وقوع بحران قابل جبران نیست

مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد با اشاره به اینکه نباید کارهای انجام نشده را به نبود بودجه نسبت داد، گفت: زمانی که بحرانی را پشت سر گذاشتیم خدا را شکر می کنیم،ولی مهم پیشگیری از بحران با هزینه ای کمتر برای دچار نشدن به آن با انجام کارهای کارشناسی است، زیرا درد مردم پس از وقوع بحران قابل جبران نیست.

محمود شاکری شمسی در نشست شورای بحران میبد افزود: با توجه به مهم بودن شورای تامین شهرستان خوب است به شورای مدیریت بحران هم به همین نگاه نگریسته شود و  به طور معمول ۲ هفته یک بار با دستور کار مشخص برگزار شود ، انتظاراست کارگروه‌های ۱۴ گانه فعال شود و این گونه نباشد گزارش برگزاری جلسات کارگروه‌ها ماه به ماه و یا گاهی ۲ ماه یک بار دریافت شود.

وی تصریح کرد: همه وظیفه داریم نسبت به مقامی که عهده دار آن شدهایم ، باید وفادار باشیم.  

مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد یادآور شد:  ایران بر روی گسل فعال زلزله قرار دارد و جزو ۱۰ کشوری است که با بیشترین بحران‌های طبیعی رتبه چهارم را در این ارتباط دارد.

وی ادامه داد: دو سوم بحران‌ها از ۴۴ بحران طبیعی دنیا نظیر سیل ، زلزله ، توفان، ریزگرد ، بهمن ، رانش زمین و ... در ایران اتفاق می‌افتد و احتمال وقوع بسیاری از این حوادث در استان یزد نیز وجود دارد، همانطور که ۹۰ درصد سرزمین ایران در معرض زلزله است و ۷۵ درصد جمعیت نیز به نوعی با سیل مقابله می‌کنند.

شاکری شمسی همچنین اظهار داشت: مردم بر چگونگی رفع بحران نظارت دارند و مسئولان در زمان بحران توسط مردم به عنوان ناظر ارزیابی می‌شوند.

وی در برخورد با تخلفات و ساخت و سازها در مسیر سیل که همراه با رافت اسلامی و راهنمایی متخلفان به کمیسیون ۱۰۰ صورت می‌گیرد ، تاکید کرد.

این مسئول حضور مردم در مدیریت بحران همراه با آموزش به آنها را ضروری دانست و بر آن تاکید کرد.

همچنین فرماندار میبد گفت: اقدامات خوبی در بهینه‌سازی و گشایش مسیرهای سیل در استان شده‌است ، مسیرهایی که بعضی به میدان ورزش و زمین مسطح تبدیل شده و این آسیب‌هایی است که شهرداری به تنهایی از عهده آن بر نمی‌آید .

حسین فلاح افزود:حادثه سیل اخیر نشان داد که با طبیعت نمی‌شود، شوخی کرد و باید با تامین اعتبار اصلاح مسیرهای سیل ، ساخت پل گذاری و بندهای خاکی پیگیری شود.

وی در ادامه به انجام اقدامات در منطقه « درین» که باید انجام شود مانند احداث سه دهنه پل اشاره کرد و بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی تاکید کرد و از همراهی سپاه میبد و دیگر ارگان‌ها در حادثه سیل علی رغم تلفاتی که داشت برای کنترل بحران تشکر کرد.

شهردار میبد هم با اشاره به بازگشایی مسیر سیل در محدوده دانشگاه آزاد که مورد پیگیری قرار گرفته‌ است گفت: در گشایش مسیرها شهرداری و فرمانداری به تنهایی نمی‌توانند کاری را انجام دهند و باید گاهی از استانداری موضوع پیگیری شود.

علیرضا نقوی افزود : در این ارتباط از تعدادی مدارس و بانک‌ها بازرسی و تذکراتی در ارتباط با فرسودگی فضاها داده شده است

در این نشست به خسارت‌های خشکسالی ، بیمه دامداری‌ها و محصول کشاورزی به ویژه‌ دام‌های پر تولید، انجام زیرساخت‌ها ، تقویت قنات ، ایجاد سیل بندها ،افزایش مبلغ وام‌های مسکن ، ایجاد سامانه مهار سیل ، مقاوم سازی ساختمان‌ها ، ایجاد ساخت و سازها با نظارت و همراه با رعایت شرایط ایمنی ، پیگیری بیمه ها و... بررسی  شد.

مرکز شهرستان ۱۰۴هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.