تشریح اقدامات صورت گرفته و برنامه های در دست اجرا برای مبارزه با کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «محمد علی طالبی» در نشست ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا که با حضور تمامی اعضای این ستاد در محل سالن کوثر استانداری برگزار شد، در ابتدا از تلاش تمامی اعضای ستاد بویژه کادر پزشکی و درمانی استان تشکر کرد.
استاندار با اشاره به لزوم پایبندی به مصوبات ملی و اشاره به برخی از این مصوبات عنوان کرد: یکی از این مصوبات  ارائه مرخصی به زندانیان است که در دستور کار دستگاه های قضایی قرار گرفته است.
وی به تعطیلی ادارات استان از ساعت 12 به بعد اشاره  و عنوان کرد: از طرفی امکان دورکاری و یا استفاده از مرخصی استحقاقی برای کارمندان با بیماری های زمینه‌ای و سن بالا فراهم شده است.
استاندار با اشاره به همکاری های صورت گرفته از سوی بخش خصوصی با استان، عنوان کرد: افزایش تولیدات کارخانجات استان برای رفع کامل نیازهای بهداشتی در دستور کار بخش خصوصی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه خروج مواد ضدعفونی کننده تا تامین نیاز کامل استان ممنوع است، از سازمان صمت، نیروی انتظامی و سازمان بازرسی درخواست کرد در اجرای دقیق این مصوبه دقت لازم را داشته باشد.
طالبی با اشاره به توزیع اقلام بهداشتی در استان، عنوان کرد: توزیع این اقلام از سوی دانشگاه علوم پزشکی باید به گونه ای باشد که مردم تغییر را احساس کنند.
استاندار  از تفویض مسئولیت کنترل ورودی های استان ها به نیروی انتظامی از سوی ستاد ملی کرونا خبر داد و افزود: مسافران مشکوک به کرونا به مدت 14 روز با همکاری علوم پزشکی استان قرنطینه می شوند.
وی با بیان اینکه کلیه مراکز فرهنگی بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تا 16 اسفند تعطیل است، افزود: احتمال تمدید این زمان وجود دارد.
استاندار عنوان کرد: هرگونه موارد احتکار شده پس از کشف در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد تا بین مردم توزیع شود.
وی با اشاره به اعمال محدودیت برای حضور در اماکن متبرکه و زیارتگاه های استان، عنوان کرد: این اعمال محدودیت بنا به تشخیص دانشگاه علوم پزشکی استان صورت می گیرد.
استاندار از ممنوعیت پذیرش مسافر در محل های غیر رسمی و نیمه رسمی استان خبر داد و عنوان کرد: اقامتگاه های رسمی استان نیز باید از پذیرش مسافران مشکوک به کرونا پرهیز کنند.
طالبی با اشاره به مصوبات شورای تامین استان برای حمایت از واحدهای صنفی، تاکید کرد: حمایت و پیگیری رفع مشکلات واحدهای اقتصادی در حوزه های مالیاتی، بیمه ای و بانکی در دستور کار جدی استان است.
وی با اشاره به لزوم توجه جدی به ارتقا امنیت روانی جامعه عنوان کرد: مردم می توانند از سامانه 1480 برای مشاوره استفاده کنند.
استاندار بر لزوم اطلاع رسانی در خصوص تعداد بهبود یافتگان این بیماری تاکید کرد و افزود: همچنین باید صدا و سیما پس از هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی، با پزشکان و پرستاران و دیگر افراد فعال در صف اول مبارزه با کرونا مصاحبه هایی ترتیب دهند و به اقدامات آنها را به اطلاع جامعه برسانند.
طالبی با بیان اینکه برای مقابله با شایعات و اخبار نادرست باید شیوه مناسبی داشته باشیم، افزود: ستاد اطلاع رسانی باید پاسخگویی مناسبی در این زمینه را داشته باشد.
استاندار از توقف فعالیت شهربازی‌ها، مراکز بازی سرپوشیده کودکان و گیم ‌نت‌ها خبر داد و عنوان کرد: شهرداری باید محدودیت هایی برای تردد در مراکز میادین میوه و تره بار اعمال کرده و در نانوایی ها و لبنیاتی ها نظارت بیشتری برای رعایت مسائل بهداشتی صورت گیرد.
وی افزود: نمایشگاه های مراکز نگهداری حیوانات و خزندگان نیز تعطیل می شوند.
طالبی با اشاره به لزوم افزایش مراقبت های بهداشتی در واحدهای تولیدی و صنعتی عنوان کرد: در حوزه بخش خصوصی تنوع اقدامات بهداشتی وجود داشته که با هماهنگی معاونت اقتصادی استانداری باید این اقدامات صورت گیرد.
استاندار با اشاره به لزوم بهره گیری از ظرفیت های تشکل های مردم نهاد برای خروج از شرایط فعلی، عنوان کرد: تاکنون اقدامات مثبتی در این زمینه صورت پذیرفته است.
وی از لزوم جلب همکاری با کادر درمانی و پزشکان بخش‌خصوصی سخن به میان آورد و تاکید کرد: بخش خصوصی آمادگی کمک به دانشگاه علوم پزشکی را دارد و باید احصایی از نیازهای فوری این دانشگاه صورت گیرد تا این نیازها رفع شود.
استاندار با اشاره به ضرورت فعال شدن ستاد مدیریت بحران، ادامه داد: باید این ستاد برای اتفاقات دیگری که ممکن است به وجود بیاید، آماده باشد و هماهنگی‌های لازم برای استفاده از ظرفیت‌ها، تجهیزات و امکانات دستگاه‌ها را فراهم کند.
وی با اشاره به لغو کلیه مرخصی های مدیران مجموعه وزارت کشور استان، عنوان کرد: باید از تمامی ظرفیت ها برای تامین امنیت و سلامت مردم استفاده کنیم.
طالبی در انتها با بیان اینکه استان در زمینه مبارزه با کرونا در شرایط خوبی قرار دارد، عنوان کرد: با این حال نگران آینده هستیم و خواسته ما از مردم جدی گرفتن شیوع این بیماری بوده و از آنها می خواهیم حتی الامکان در خانه بمانند و به هیچ عنوان مسافرت نکنند.ش