از معرفی به تخلفات اداری تا مدال فداکار خدمت

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران یزد، شاکری شمسی پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان تفت ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و همچنین فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، از تلاشهای صورت گرفته توسط مدیران بابت همکاری و کنترل سیل بهار امسال در تفت تشکر نمود و خطاب به اعضای ستاد گفت: قانون جدید مدیریت بحران را حتما مطالعه نموده و انتظارات ستاد مدیریت بحران استان از دستگاه های شهرستانی را بررسی و مدنظر قرار دهید.

وی ادامه داد: در قانون جدید نحوه همکاری بین دستگاه ها در زمان بحران بصورت دقیق بیان شده است و حتی نحوه برخورد و جریمه نهادهای متخلف نیز تبیین شده است.

شاکری شمسی با یادآوری اتفاقات سیل اوایل سال جاری در خراب شدن پل ها و منازل مسکونی با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران از اختصاص دروس مرتبط با پیشگیری از بحران در سطوح آموزش و پرورش و دانشگاه ها خبر داد.

وی با انتقاد از نحوه خدمات رسانی برخی دستگاه ها تاکید کرد: در قانون جدید مدیریت بحران اگر مسئول یا مدیر یا کارشناسی در ارائه خدمات قصور ورزید، دولت موظف است وی را به تخلفات اداری و یا دادگاه صالحه معرفی نماید. از آن طرف هم اگر مسئول یا مدیر یا کارشناسی در حین ارائه خدمات مصدوم و یا خدای ناکرده فوت نماید به عنوان فداکار خدمت از کلیه مزایا و تعهدات سازمان، طبق قانون جدید بهره مند خواهند شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: ما اگر در بحث پیگیری و پیش بینی یک واحد عمل کنیم برابر است با صدها واحد اقدام پس از بحران. فلذا موضوع آموزش باید سرلوحه کار قرار گیرد و حضور مردم در مدیریت بحران همراه با فراگیری آموزش های مربوطه بسیار ضروری و لازم است.

وی ضمن بیان اهمیت اطلاعات در زمان بحران بر تهیه بانک اطلاعات تجهیزات و ماشین آلات امدادی شهرستان تفت و بروز رسانی و آماده بکار بودن آنها تاکید کرد و گفت: از تعامل بین دستگاهی تجهیزات و امکانات بخل نورزید و تلاش کنید با تعامل اطلاعاتی ، سامانه اطلاعات مکانی (GIS) و نقشه خطرپذیری شهرستان که یکی از ابزارهای مهم و کلیدی در مدیریت سریع و هوشمند بحران هست را در شهرستان تفت راه اندازی کنید تا در مواقع بحرانی بتوان از بروز خسارات و تلفات بیشتر جلوگیری کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد با اشاره به اهمیت بحث بیمه گفت: چرا باید کشاورز ما اینقدر ضرر بدهد؟ چرا جهاد کشاورزی در بحث بیمه، کشاورزان را توجیه نمی کند؟ چرا باید این حوادث تکرار شود و ما درسی از گذشته نگیریم؟

محمود شاکری شمسی در ستاد مدیریت بحران شهرستان تفت افزود: با توجه به مهم بودن شورای تامین شهرستان، خوب است به ستاد مدیریت بحران هم به همین نگاه نگریسته شود و  به طور معمول ۲ هفته یک بار با دستور کار مشخص برگزار شود.

این مقام مسئول در پایان مهمترین وظایف دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران را در قانون جدید بیان نمود.