هادي نسب در كارگروه آموزش و اطلاع رساني بيان كرد: سطح آمادگی مردم استان يزد در برابر حوادث طبیعی کمتر از 10 درصد است.


به گزارش روابط عمومی مديريت بحران ، دومین جلسه کارگروه آموزش و اطلاع رسانی مدیریت بحران با حضور مديركل مديريت بحران استان يزد و نمایندگانی از آموزش و پرورش ، شهرداری يزد ، دانشگاه آزاد اسلامي، سپاه الغدیر ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی و .... به میزبانی صدا و سیما برگزار شد.

هادي هادي نسب در اين جلسه با بیان این که برای دغدغه‌ مند کردن مردم و آشنایی آن‌ها با بحران، مخاطره و نحوه برخورد مردم برای رفع و کاهش اثرات مخاطره، نیازمند یک کار ریشه‌ای و اساسی هستیم تاکید کرد: این نیاز ما در سطح استان ، که  از لحاظ موقعیت ریسک در رتبه بالایی قرار دارد محقق نمی‌شود مگر این که آموزش و دغدغه مند کردن افراد جامعه را در سطح محلات و همچنین از سنین پایین و مجرای اصلی خود یعنی مدارس شروع کرده و به پیش ببریم و این موضوع زمانی اهمیت ویژه می یابد که ما بدانیم بر اساس آمار موجود سطح آمادگی مردم در برابر حوادث کمتر از ده درصد می باشد در حالیکه استاندارد جهانی آن حدود 70 درصد می باشد.  طرح دوام شهرداری و مدرسه آماده آموزش و پرورش در همین راستا تهیه و تدوین گردیده است.

 اين مقام مسئول گفت: طرح دوام شهرداري یزد ، تلاشي براي ايجاد گروه هاي داوطلب واکنش اضطراري محلات  در هنگام وقوع حوادث است.

وی افزود: در زمان حاضر اين طرح در  محله فهادان يزد اجرا شده و بر اساس توافق صورت پذیرفته با شهرداری مقرر شد که در سطح  دومحله دیگر نیز اجرایی شود و پس از آن به کلیه محلات تعمیم یابد

مدیرکل مدیریت بحران  افزود: اين داوطلبان دوره هاي آموزشي در زمينه آشنايي با مديريت بحران، پيشگيري، آمادگي، مقابله، شناخت وضع موجود در محله، مباني کمک هاي اوليه و جست و جو و نجات، آشنايي با انواع مصدوميت ها و نحوه برخورد با آن، خودامدادي و ديگر امدادي و اصول پيشگيري و مقابله با آتش سوزي را فرا مي گيرند.

وی ادامه داد: پس از آموزش، تجهيزات لازم شامل دو گروه تجهيزات شخصي مانند ماسک، کوله پشتي، کلاه، دستکش، چراغ قوه، گوشي محافظ صوت ، عينک آفتابي و تجهيزات گروهي شامل مخزن ذخيره سوخت، ژنراتور، نورافکن، مته برقي و نردبان در اختيار داوطلبان محلات قرار مي گيرد.

وي افزود: اين طرح با هدف توانمندسازي جوامع محلي براي آمادگي مقابله با بحران، واکنش اضطراري هنگام بروز بحران، کاهش خسارات احتمالي ناشي از وقوع زلزله و ايجاد پل ارتباطي و تعامل بين جوامع محلي و سيستم دولتي مديريت بحران  در حال اجراست.

او با اشاره به اينکه هر داوطلب طرح دوام به عنوان يک شهروند فعال، براي روزهاي بحراني مي تواند بسيار موثر عمل کند، اضافه کرد: در 72 ساعت اوليه بعد از وقوع زلزله شرايط بسيار بحراني است و اکثر بازماندگان بعد از حوادث در 24 ساعت اوليه توسط مردم محلي، اعضاي خانواده، خويشاوندان يا همسايگان نجات مي يابند.

هادی نسب ادامه داد: در اين طرح زنان و مردان  رده هاي  سني 18 تا 55 سال برخوردار از سلامتي کامل با حداقل مدرک تحصيلي پايان دوره متوسطه، عضويت نداشتن در سازمان هاي مسئول امداد و نجات، حداقل دو سابقه مدت اقامت در محله و توانايي انجام کار گروهي مي توانند ثبت نام کنند.

وي ابراز اميدواري کرد: طرح دوام در تمامي محلات شهر یزد  و با افزايش تعداد داوطلبان آموزش ديده ارتقا و گسترش يابد.

هادی نسب در ادامه در خصوص طرح مدرسه آماده گفت : طرح مدرسه آماده عمدتا معطوف به کاهش و پیشگیری خطر پذیری قبل از بحران در سطح مدارس استان است و بعد از وقوع بحران نیز با توانمندی خود به کاهش خسارات پس از بلایای طبیعی و بحران كمك مي كند.

مدیرکل مدیریت بحران یزد با بیان این که برای دغدغه‌مند کردن مردم و آشنایی آن‌ها با بحران، مخاطره و نحوه برخورد مردم برای رفع و کاهش اثرات مخاطره نیازمند یک کار ریشه‌ای و اساسی هستیم، تاکید کرد: این نیاز ما در سطح شهری مثل تهران که  از لحاظ موقعیت ریسک در رتبه بالایی قرار دارد محقق نمی‌شود مگر این که آموزش و دغدغه مند کردن افراد جامعه را از سنین پایین و مجرای اصلی خود یعنی مدارس شروع کرده و جلو برویم.

هادی نسب تصریح کرد: اگر مدارس توانمند شوند نه تنها در مواقع بحران، بلکه موضوعات اجتماعی را می‌توانند در جهت اجرای مناسب پیش ببرند.

وی بیان کرد: استان یزد از لحاظ خطرپذیری موقعیت حساسی داشته و ما نیازمندیم که اقدامات قبل از حادثه مانند طرح مدرسه آماده را به اجرا درآورده و توانمندی در پاسخ به حوادث را ارتقاء دهیم

هادی نسب با بیان این که در جهان امروز با وجود تمهیدات و اقدامات لازم پیشگیرانه برای کاهش خسارت بلایای طبیعی همچنان آمار سازمان ملل متحد نشان از تداوم وجود خسارت‌های جبران ناپذیر است، گفت: سهم کشور ما در خسارت مالی و جانی ناشی از بلایای طبیعی و بحران قابل توجه است و باید در کنار اقدامات پیشگیرانه و کاهش خطر پذیری در مرحله پاسخ خود را توانمند کنیم.

وی با بیان آمار سازمان ملل متحد از سال 2005 تا 2015 در خصوص خسارت‌های بلایای طبیعی گفت:  700 هزار نفر در اثر بلایای طبیعی کشته شده و یک میلیون و 400  هزار نفر مجروح در دنیا به ثبت رسیده، 23 میلیون نفر بی خانمان تحت تاثیر حوادث طبیعی به وجود آمده و بالغ بر 3 تریلیون دلار دنیا از نظر اقتصادی متزلزل  شده و هم اکنون تغییرات جوی دغدغه‌های جدیدی به بحران افزوده است که در نتیجه آن 144 میلیون نفر خانوار محل زندگی خود را ترک کردند.

در پایان دکتر پهلوانیان مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد ورییس کارگروه آموزش و اطلاع رسانی بر اهمیت اجرایی شدن سند آموزش مدیریت بحران استان یزد اشاره نموده و تاکید کرد با توجه به اینکه استان یزد بعنوان استان هدف آموزش کشور تعیین گردیده ضرورت دارد کلیه دستگاههای مندرج در سند حداکثر تلاش و مساعی خود را جهت تحقق حداکثری برنامه ها بعمل آورند.

پهلوانیان به استفاده از ظرفیت محلات و مساجد برای انتقال آموزه ها و مهارتهای مدیریت بحران اشاره نموده و بر ضرورت هماهنگی و همکاری مابین مجموعه های کانون مساجد،سازمان تبلیغات اسلامی و بسیج برای استفاده از این ظرفیت بزرگ تاکید نمود.

در این جلسه نمایندگان آموزش و پرورش و شهرداری یزد به ارائه گزارشات تفصیلی خود در خصوص طرح دوام و مدرسه آماده پرداختند.