مدیرکل مدیریت بحران استان یزد: بحران اول استان یزد خشکسالی است


مدیرکل مدیریت بحران استان در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خاتم با اشاره به انواع مخاطرات و بحران های طبیعی رخ داده در استان یزد گفت: استان یزد ۱۷ سال پی در پی با خشکسالی روبروست و میزان بارندگی در این استان بسیار پایین است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران استان یزد ، هادی هادی نسب در این نشست که در محل فرمانداری خاتم و با حضور فرماندار و مدیران عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان برگزار شد، خشکسالی را معضل بیشتر استانهای کشور دانست و ادامه داد: سال گذشته استان یزد در زمینه خشکسالی رتبه اول کشور بود و امسال سومین استان خشکسال کشور است و این یعنی خشکسالی در دیگر استانها نیز بالاست.

وی بر اهمیت مدیریت منابع آبی تاکید کرد و اظهار داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا با بهره وری آب در زمینه کشاورزی ، ضمن کاهش میزان مصرف آب، میزان تولید محصولات حفظ شود.

هادی نسب از مدیران خواست تا در ارائه آمارها و شاخص های ارزیابی ، میزان صرفه جویی آب را ملاک اصلی قرار دهند.

وی بر تهیه نظرات کارشناسی در مواجهه با بحران ها تاکید کرد و اظهار داشت: کارگروه های ۱۴ گانه مدیریت بحران در سطح شهرستان ها باید تشکیل گردد تا بحران ها و مخاطرات شهرستان به صورت کارشناسی مدیریت گردد.

مدیرکل مدیریت بحران استان به ماموریت های چهارگانه مدیریت بحران در زمینه پیش بینی، پیشگیری، مقابله ، بازسازی و بازتوانی اشاره کرد و افزود: کارگروه ها شورای مدیریت بحران باید در تمام مراحل ۴ گانه مدیریت بحران برنامه ریزی لازم را انجام دهند و از آمادگی لازم برخوردار باشند.

هادی نسب از اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خاتم خواست تا طرح کارشناسی خود را برای مقابله و بازتوانی در زمینه خشکسالی ارائه نمایند تا با پیگیری، بتوان اعتبارات لازم را جذب کرد.

وی همچنین به اهمیت پوشش بیمه اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به قانون های مربوطه، بهترین راه برای جبران خسارت تامین اعتبار از محل پوشش بیمه ای می باشد که کشاورزان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.‌

وی به کمک هزینه مدیریت بحران استان در زمینه افزایش سرانه بیمه آتش سوزی منازل در سطح استان خبر داد و گفت: به منظور تشویق شهروندان به استفاده از بیمه منازل در مقابل حوادث، تفاهم نامه ای با شرکت بیمه تنظیم شده است که ۵۰ درصد از مبلغ خرید بیمه توسط این اداره کل پرداخت شود.

فرماندار خاتم نیز در این نشست با اشاره به حوادث اخیر از جمله تگرگ، طوفان و سرمازدگی سال گذشته و فروردین سال جاری، گزارشی از خسارات ناشی از این حوادث ارائه کرد.

فرجام فاضلی خشکسالی چندساله این شهرستان و مشکلات پیش آمده برای کشاورزان را یادآور شد و خواستار استمهال تسهیلات پرداختی به آنها شد.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خسارات رخ داده در این شهرستان را سنگین ارزیابی کرد و از مسئولین خواست تا برای جبران خسارت کشاورزان چاره ای بیندیشند.

هادی نسب در ادامه این سفر یک روزه با حضور در تعدادی از باغات و مزارع خسارت دیده این شهرستان، با کشاورزان و باغداران دیدار کرد و از نزدیک در جریان مشکلات آنها قرار گرفت.

وی در ادامه از سد مخزنی در حال احداث هرات بازدید کرد و در جریان روند پیشرفت آن قرار گرفت.

سد مخزنی هرات به منظور جلوگیری و استفاده بهینه از سیلاب های فصلی در جنوب غربی شهرستان خاتم در حال احداث است.