در نشست رابطین آموزش مدیریت بحران دستگاههای اجرایی شهرستان تفت مطرح شد: یزد، استان هدف آموزش در حوزه مدیریت بحران در کشور

نشست توجیهی رابطین آموزش مدیریت بحران دستگاههای اجرایی شهرستان تفت با حضور مسئول آموزش مدیریت بحران استان یزد و کارشناس خبره این حوزه و همچنین دبیر شورای مدیریت بحران شهرستان تفت در محل فرمانداری تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تفت، "مهران فاطمی" در این نشست با آرزوی قبولی عزاداری همگان در سوگ سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین(ع) و یاران با وفای ایشان، به اهمیت مسئله آموزش در حوزه‌های مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: هر رويداد و حادثه طبيعي در ذات خويش، بلا نيست بلكه عدم انجام اقدامات پيشگيرانه و نبود آموزشها و فرهنگسازي لازم از آن، يك بحران و بلا مي سازد که این مسئله باید مدنظر باشد.

مسئول آموزش مدیریت بحران استان یزد با بیان این که از 43 حادثه طبیعی شناسایی شده، بیش از 15 نوع آن در استان یزد در حالت حداکثری امکان وقوع دارد گفت: این مسئله آمادگی و فرهنگسازی در برابر وقوع این حوادث طبیعی در استان یزد را ضروری‌تر می سازد.

وی با بیان این که شهرستان تفت به دلیل اقلیم و شرایط جغرافیایی خاص در قیاس با سایر مناطق برای وقوع حوادث غیرمترقبه و طبیعی از استعداد بیشتری برخوردار است ادامه داد: لذا شهرستان تفت بايد در حوزه آموزش مديريت بحران و حفظ سلامت جان و مال مردم در اولویت آموزشی قرار گیرد و بر روی این مسئله، بررسي جدي صورت پذیرد.

فاطمی با بیان این که آموزش هاي ارائه شده در يزد، در بهترين شرايط 5 درصد جمعيت استان را در بر مي گيرد افزود: این در شرایطی است كه در كشورهاي موفق در حوزه مواجهه با حوادث طبیعی، این آمار بالغ بر 70 درصد است. وی تاکید کرد: لذا باید با جدیت و فوریت به موضوع توسعه و ترویج آموزهای لازم برای مواجهه با حوادث طبیعی و غیرمترقبه پرداخته شود.

فاطمی از دست رفتن منابع و سرمایه های انسانی را فاجعه‌ای غیرقابل جبران در زمان وقوع حوادث ارزیابی کرد و ادامه داد: مسئولیت سنگین و خطیری بر عهده متولیان امر در حوزه آموزش و فرهنگسازی برای مواجهه با حوادث وجود دارد و همگان باید خود را در این رابطه مسئول بدانند.

وی از تبدیل سند آموزشي طراحي شده در حوزه مدیریت بحران استان یزد به عنوان پايلوت كشوري خبر داد و گفت: در این رابطه با ابلاغ وزیر کشور، یزد به عنوان استان هدف آموزش در حوزه مدیریت بحران انتخاب شده است. فاطمی افزود: لذا برنامه ريزي شده است تا در قابل برنامه‌ای 4 ساله، جمعيت آموزش پذير استان، در معرض حداقل هاي آموزشي حوزه مديريت بحران قرار گيرند و سالانه 200 هزار نفر در استان یزد از این آموزشها بهره مند شوند.

مسئول آموزش مدیریت بحران استان یزد تبديل شدن يزد به استان آماده در برابر حوادث را از مهم ترين هدفهاي كيفي  سند آموزشی عنوان و خاطرنشان کرد: بر این اساس باید در مسیری حرکت کنیم که استان یزد بتواند به درستی حوادث طبیعی و غیرمترقبه احتمالی پیش روي خود را بشناسد، به خوبي آمادگی مقابله با آن را داشته باشد و در صورت وقوع آن، در كمترين زمان ممكن به شرايط عادي خود برگردد.

وی با بیان این که در سند آموزش مدیریت بحران، بیش از شصت محور آموزشي پيشنهادي تدبیر شده است گفت: انتظار داريم رابطين آموزشي دستگاههاي دولتي سهم شهرستان تفت براي ارائه آموزش‌های همگاني در حوزه مديريت بحران را با جديت پيگيري كنند.

فاطمی ادامه داد: مصاديق آموزش در این سند، صرفا دوره و كارگاه آموزشي نيست و هر گونه ابزار و اقدامي كه منجر به تغيير رفتار و فرهنگسازي در حوزه مديريت بحران شود مصداق آموزش تلقی شده و از آن حمايت خواهد شد و تمركز اين سند در حوزه آموزشهاي مردمي و همگاني است.

کارشناس خبره مدیریت بحران استان یزد نیز در این نشست با بیان این که حفظ جان فردفرد جامعه، يك رسالت همگاني است و همه بايد خود را در اين رابطه مسئول بدانند گفت: با اساس آمار، حدود 43 حادثه برگرفته از حوادث طبيعي در سطح جهانی شناسایی شده است که از این تعداد 35 حادثه در کشور ایران اسلامی قابلیت وقوع دارد و در صورت عدم برنامه ریزی برای مواجهه با آنان، امکان تبدیل شدن به یک بلیه را دارند.

"محمدجواد دهقانی" گفت: کشور ایران در خاورمیانه ششمین و در جهان دهمین کشوری است که در معرض مخاطرات طبيعي قرار دارد و هزينه هاي بسياري را در این عرصه متحمل مي شود.

دهقانی با بیان این که در استان يزد نيز از اين موضوع مستثني نيست افزود: استان یزد سالانه خسارات زيادي در برابر وقوع حوادث طبیعی همچون خشكسالي، طوفان، سيل و ... متحول می شود که باید برای مقابله با آنها آمادگی بیشتری ایجاد شود.

وی رعایت اصول و استانداردهاي لازم در موارد مختلف را برای مواجهه با بحران ضروری دانست و تاکید کرد: آموزش، یکی از مهم ترین زیرساختها در این رابطه محسوب می شود که باید با جدیت پیگیری شود.

دهقانی در پایان بر نقش رابطین آموزشی مدیریت بحران، برای توسعه فرهنگسازی و آموزش در راستای کسب آمادگی اجتماعی در مقابله با حوادث طبیعی و غیر مترقبه مهم و ضروری ارزیابی کرد.

در ادامه این نشست اعضاء به بیان دیدگاهها و نکته نظرات خود پرداختند و تصمیمات لازم اتخاذ شد.