در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان اردکان بررسی شد؛ خسارات ناشی از سیل و طوفان‌های اخیر


به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران، شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان اردکان با موضوع بررسی خسارات ناشی از سیل و طوفان‌های دو ماه گذشته، صبح روز جمعه ۲۸ اردیبهشت تشکیل جلسه داد.
در این جلسه که با حضور فرماندار، مدیرکل مدیریت بحران استان، بخشداران، شهرداران و جمعی از مدیران شهرستان برگزار شد، آخرین وضعیت خسارات ناشی از سیل و طوفان اخیر موردبررسی و ارزیابی قرار گرفت.
مدیرکل مدیریت بحران استان یزد در این جلسه جان، مال و راه را از اولویت‌های مدیریت بحران در زمان شرایط بحرانی نظیر سیل ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط بحرانی شهرستان اردکان در زمان سیل اخیر، باید نیازهای شهرستان و طرح‌های موجود در این مسیر را با کارشناسی ارزیابی نمود تا بتوان در سطح کشور نیز بررسی و تأمین اعتبار نمود.
هادی هادی نسب با تأکید بر سرعت بخشیدن شهرستان در امر تشکیل کارگروه های چهارده‌گانه ستاد بحران، خاطرنشان کرد: با تشکیل منظم جلسات ستاد بحران در شهرستان مسلماً کارگروه‌ها با وظایف خود بیشتر آشنا شده و در مواقع اضطرار بخش مهمی از مشکلات عدم هماهنگی‌های موجود بین دستگاه‌های اجرایی پیش نخواهد آمد.
هادی‌نسب بر توجه کشاورزان و مدیران به موضوع مهم بیمه تأکید کرد و افزود: بیمه‌های مختلف به‌ویژه در امر بلایای طبیعی را باید جدی گرفت و با فرهنگ‌سازی و آموزش در مقابل جبران خسارات ناشی از اتفاقات غیرمترقبه ازجمله سیل، طوفان و زلزله در هرلحظه آماده بود.
مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، با اشاره به این‌که برخی دستگاه‌های دولتی با توجه به محدودیت در امکانات و لوازم موردنیاز قادر به ارائه خدمات برای تمامی نقاط شهرستان پهناوری چون اردکان نیستند، خاطرنشان کرد: با تشکیل بانک اطلاعاتی از لوازم و امکانات موجود در ادارات و دستگاه‌های مختلف شهرستان و آموزش به‌موقع به مردم، در موقعیت‌های بحرانی می‌توان با مدیریتی مسئولانه در قبال خواست مردم بحران‌زده پاسخگو بود.
فرماندار شهرستان اردکان در ابتدای این نشست گفت: شهرستان اردکان مساحت تقریبی یک‌سوم استان را در برگرفته که این مساحت، خدمات‌رسانی به‌تمامی نقاط شهرستان را در بخش‌های مختلف بسیار سخت می‌کند و در شرایط بحرانی تجهیزات و امکانات ویژه‌ای را می‌طلبد.
هادی مقیمی با تشریح شرایط پیش‌گفته، خواستار توجه و نگاه دقیق‌تر استان به این شهرستان شد و افزود: با توجه به تردد بالای حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی اردکان توجه بیشتری از سوی برنامه‌ریزان کشور مورد انتظار است.
وی خاطرنشان کرد: از دستگاه‌های اجرایی و ادارات شهرستان نیز می‌خواهیم کمبود و کاستی‌های موجود را با توجه به مشکلات اخیر درزمینهٔ خسارات بلایای طبیعی و شرایط خاص منطقه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ادارات کل مربوطه انتقال دهند.
وی با اشاره به مشکل ساخت‌وسازهای بدون مجوز و کشت‌وکار برخی کشاورزان در مسیر رودخانه‌ها که خود تهدیدی برای دیگر اهالی منطقه به شمار می‌رود؛ خاطرنشان کرد: ساخت‌وساز در بستر رودخانه‌ها و مسیرهای سیل‌خیز غیرمجاز بوده و از دستگاه‌های مربوطه می‌خواهیم در اسرع وقت آزادسازی انجام و با خاطیان برخورد شود.
رئیس ستاد بحران شهرستان اردکان سرعت عمل و تلاش ادارات مختلف در زمان سیل‌های اخیر را حاکی از درایت و آمادگی مدیران عنوان کرد و گفت: بخشی از مشکلات ناشی از سیل اخیر توسط ادارات راه، برق، مخابرات، آب، منابع طبیعی، هلال‌احمر، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌های مرتبط مدیریت شد؛ اما باید پیش‌بینی و آمادگی لازم برای کنترل صددرصدی بحران‌های پیش رو را با تشکیل جلسات به‌موقع و مانورهای مرتبط به دست آورد.
وی از گزارش ۷ سیل در چندین نقطه شهرستان در دو ماه گذشته از سوی دستگاه‌های مربوطه خبر داد و افزود: تخریب جاده‌های بین مزارع شهرستان به مسیر تقریبی ۵۰۰ کیلومتر، خسارت بیش از ۴۰ مورد قنوات در بخش‌های مختلف شهرستان از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب با برآورد تقریبی ۵ میلیارد ریال خسارت، تخریب جاده‌های روستایی که عمده آن‌ها در بخش خرانق و بعضاً عقدا بوده، سیل‌بردگی جاده‌های اصلی روستاهای حاجی‌آباد، توت، درند، رباط پشت بادام و چندین جاده دیگر روستایی، برخورد چند مورد صاعقه ازجمله عمده خسارات ناشی از سیل و بلایای طبیعی دو ماه گذشته در شهرستان اردکان بوده است.
فرماندار اردکان خاطرنشان کرد: در اولین فرصت کارگروه‌های چهارده‌گانه ستاد بحران شهرستان به رؤسای مربوطه ابلاغ و نسبت به ارائه آخرین وضعیت خسارات ناشی از سیل‌های اخیر شهرستان به‌صورت مکتوب اقدام خواهد شد.
 در این جلسه هر یک از مدیران دستگاه‌های شهرستان، بخشداران و شهرداران نسبت به آخرین وضعیت سیل و طوفان اخیر شهرستان به ارائه گزارش درزمینهٔ اقدامات و خدمات ارائه‌شده پرداختند.