برگزاری نخستین جشنواره فیلم مدیریت بحران

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از برگزاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه امید با محوریت ایمنی و مدیریت بحران از 2 تا 5 دی ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار در نشست خبری جشنواره فیلم امید اظهار کرد: نخستین جشنواره فیلم امید از 2 تا 5 دی‌ماه امسال در یزد برگزار خواهد شد. در این جشنواره فیلم‌ها و آثار مختلف در ساختار انیمیشن و ساختار تلویزیونی و همچنین در بخش‌های داستان، مستند و آماتور برگزار خواهد شد و اعضای هیات انتخاب ده‌ها فیلم را که شرایط حضور در این رقابت را داشتند انتخاب کردند.
وی با بیان اینکه معتقدیم که با استفاده از زبان هنر می‌توانیم نقش زیادی در مدیریت بحران و به ویژه پیشگیری از حوادث داشت، افزود: کشور ما یک کشور حادثه‌خیز است و ما هر روز شاهد حوادث طبیعی متعددی در آن هستیم و در این زمینه نمی‌توان از نقش آموزش برای پیشگیری از این حوادث غافل شد و معتقدیم که جشنواره فیلم کوتاه نیز سهم زیادی در ارتقای فرهنگ ایمنی خواهد داشت.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه آگاهی‌دهی به مردم از محورهای اصلی این جشنواره بود، گفت: تلاش ما این است که از فیلم‌های منتخب و برگزیده جشنواره برای حضور در جشنواره‌های بین‌المللی حمایت کرده و همچنین فیلمسازان و مستندسازان توانمند در حوزه ایمنی و مدیریتی بحران را شناسایی کنیم.
نجار در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه صداوسیما متولی اصلی آموزش ایمنی به شهروندان است، تصریح کرد: امیدواریم بتوان از تمامی ظرفیت‌های صداوسیما و همچنین رسانه‌ها نیز برای ارتقای فرهنگ ایمنی و آموزش به مردم استفاده کنیم. معتقدم که هرچقدر در بحث پیشگیری و آموزش به مردم هزینه کنیم، در واقع سرمایه‌گذاری انجام شده چراکه از خسارت‌های بعدی در هنگام حوادث جلوگیری می‌شود.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه مخاطرات با هدف کاهش آسیب‌های جانی و مالی از اهداف سازمان مدیریت بحران است گفت: مردم باید بدانند که نمی‌توانند در مسیر رودخانه خانه بسازند و بعد توقع داشته باشند خانه‌شان را آب نبرد. نمی‌توان خانه‌ای متزلزل ساخت و امیدوار بود که زلزله خرابش نکند.
نجار درباره پاسخ به سوالی درباره بودجه مدیریت بحران کشور نیز گفت: طبق قانون 3 درصد از بودجه کل کشور برای پیش‌بینی و پیشگیری و دو درصد دیگر از این بودجه برای بازسازی و مقابله هزینه می‌شود. این بودجه شناور بوده و نمی‌توان گفت که مقدار دقیق آن چقدر است اما همانطور که دیده‌اید دولت در مواقع مختلف این بودجه را هزینه کرده است. به عنوان مثال تاکنون 1 میلیون و 800 واحد روستایی در کشور بازسازی شده و سالانه بیش از 200 هزار واحد روستایی نوسازی می‌شود که این آمار علاوه بر آماری است که در زلزله‌ها و حوادث طبیعی منجر به نوسازی می‌شود.